Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Australijski dolar pod presją podaży, 6.03.2019r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

  • Stany Zjednoczone: Budżet federalny w styczniu znalazł się na poziomie 9 mln USD przy oczekiwaniach wynoszących 25 mld USD. 
  • Australia: Dynamika PKB w Australii w IV kwartale ub.r. wyniosła 0,2% w ujęciu kdk oraz 2,3% w ujęciu rdr. Są to rozczarowujące odczyty w porównaniu do oczekiwań, zakładających dynamikę na poziomie 0,4% kdk oraz 2,6% rdr.

Naszym zdaniem: Dzisiejszy poranek na globalnych rynkach walutowych upływa spokojnie. Kalendarz danych makro jest dzisiaj rano pusty i dopiero po południu europejskiego czasu pojawi się nowa porcja danych makro ze Stanów Zjednoczonych, w tym raport ADP oraz informacje o handlu zagranicznym, a także dane makro z Kanady, m.in. indeks Ivey PMI, informacje o handlu zagranicznym, a także decyzja BoC ws. stóp procentowych.

To oznacza, że większej zmienności na amerykańskim dolarze możemy spodziewać się za kilka godzin. Tymczasem na razie USD kontynuuje wzrostowy trend z ostatnich paru sesji. Dzisiaj rano indeks tej waluty oscyluje w okolicach 96,80-96,90 pkt., co oznacza, że porusza się w okolicach wczorajszych maksimów.

Niewielka zmienność o poranku występuje także na wykresie EUR/USD. Kurs eurodolara dynamicznie zniżkował na początku bieżącego tygodnia, jednak dzisiaj rano zniżka wyhamowała w okolicach psychologicznej bariery 1,13. W późniejszych godzinach możemy obserwować większe ruchy na wykresie EUR/USD, jednak spora część inwestorów obecnie przyjęła postawę wait-and-see przed jutrzejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych w eurolandzie, a także towarzyszącymi jej komunikatami ECB.

Tymczasem w obliczu ogólnego spokoju, dość burzliwie wygląda dzisiaj rano sytuacja na rynku australijskiego dolara. Notowania AUD/USD przyspieszyły spadki, schodząc już poniżej 0,7030, czyli docierając na najniższe poziomy od dwóch miesięcy.

Impulsem do dzisiejszej zniżki były przede wszystkim rozczarowujące dane dotyczące dynamiki PKB w Australii w IV kwartale 2018 roku. Niemniej, w szerszej perspektywie stronę podażową wspierają oczekiwania gołębiego nastawienia RBA do polityki monetarnej w Australii. Obecnie bank centralny tego kraju utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, nie wykluczając, że jeszcze w tym roku będzie miała miejsce ich obniżka.

 FUSD.Daily_6.03.png

Wykres dzienny indeksu USD

 EURUSDDaily_6.03.png

Wykres dzienny EUR/USD

 AUDUSDDaily_6.03.png

Wykres dzienny AUD/USD

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz