Analizy

Analiza średnioterminowa wig20, wig ukraina i wig spożywczy oraz wig deweloper, 16.07.2015r.

Podziel się postem:

Obserwując wykresy po dzisiejszej sesji dostrzegam znaczne ocieplenie sentymentu na naszych indeksach.

Wig oraz wig20 wyglądają dość ciekawie pod kątem wzrostów. Widzę wsparcia, które mogą postawić mocną zaporę przed dalszymi spadkami.

Przypomnę, że ostatni sygnał kupna na wig20 dawałem w styczniu. Generalnie w układach średnioterminowych sygnały kupna na indeksach polskich występują 2-4 razy w roku i mam tu na myśli sygnały dające kilkaset pkt.

 

Co oznacza sygnał kupna na indeksie lub subindeksie dla przeciętnego inwestora?

Otóż wtedy warto przejrzeć wszystkie lub wyselekcjonowane spółki i poszukiwać na nich sygnału kupna, które dają znacznie pewniejsze i wyższe stopy zwrotu.

Dzisiaj nie będę opisywał poszczególnych spółek prowzrostowych, ponieważ wymaga to bardzo dużej ilości wolnego czasu, zaś ja nie jestem w stanie tego teraz wykonać. Jutro zaczynam sędziowanie turnieju MP w siatkówce plażowej (moja wielka pasja, o której pisałem wiele razy). Mimo to zerknąłem na szybko pobieżnie na spółki i zapewniam, iż kilka już rzuciło mi się w oczy.

 

Zanim przejdę do analizowania wig-u 20 przypomnę ostatnie sygnały kupna na subindeksie wig ukraina i wig spożywczy. Wszystkie sygnały o charakterze średnioterminowym było dokładnie opisane w serwisie.

Wig deweloper.

wigukrainastyczeń

Wig spożywczy.

wigspożywczystyczeń

Wig deweloper tygodniowy i dzienny. Tutaj sygnał kupna dał spory zysk i obecnie widzimy powrót do przebitego oporu, który stał się tym razem wsparcie i kolejny sygnał kupna kontynuacji trendu wzrostowego.

wigdewW

wigdewD

Jak widać sygnały do dziś są w mocy i zanotowały ogromne zyski. Rzecz jasna skoro indeks tak urósł to poszczególne spółki dały zarobić kilkadziesiąt i kilkaset %. Tak właśnie należy postrzegać handel akcjami.

 

Wig 20 wykorzystałem natomiast do handlu funduszami, które jak pisałem zostały mi jeszcze na funduszach obligacyjnych po wielkiej bessie jaką zaliczyłem na początku swojej przygody z giełdą w 2007 roku. I tak teraz „ciupię” 2-4 razy do roku. Być może tym razem też zarobi się jakiś procent tego kapitału. Wspomnę, że nie warto wpłacać pieniędzy w fundusze z uwagi na wysokie koszta zarządzania i konwersji. Lepiej „pykać” sobie na akcjach ale wcześniej warto uczyć się analizy technicznej i zasad handlu. Po moich sygnałach średnioterminowych widać że jest to opłacalne. Uchwycenie kilka razy w roku takich ruchów pozwala zarabiać naprawdę duże pieniądze.

 

Wig20 – wykres tygodniowy.

Na wykresie wig-u 20 od dłuższego czasu panuje trend boczny z wahaniami o dużej amplitudzie. Cena natomiast dotarła do wsparć i z tego miejsca jest szansa na odbicie. Na tę chwilę nie wiemy jakiego rodzaju może być odbicie ale wyselekcjonowane spółki powinny być o mocnych fundamentach i dużej kapitalizacji oraz obrotach.

Poniżej mój wykres roboczy. Istotna dolna linia kanału.

wig20W

Wig 20 dzienny.

Na wykresie dziennym widzimy nieco więcej. Wsparcie zadziałało dość dokładnie i obecnie cena wybija „trendówki” sygnalne.

Wskaźniki oscylacyjne dają dywergencje, jak również wskaźnik trendowy jest bliski sygnału kupna.

wig20D

Jak wspominałem, na szybko opisałem indeksy a teraz do roboty nad akcjami. Być może w niedzielę przejrzę po powrocie kilka spółek (3 walory już mam na celowniku) ale jest mały problem, ponieważ w poniedziałek mam zaplanowany urlop z rodziną. Pewnie wieczorami „ukradnę” czas na wykresy- jak zwykle.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz