Analizy

Aktualizacja wykresu spółki KGHM – imponujący zysk, 4.02.2015r.

Podziel się postem:

Jakiś czas temu opisywałem ciekawą sytuację na wykresie spółki Kghm. Wskazywałem miejsce sygnalne po wybiciu linii trendu plus kilka innych wskazań.

Link do analizy: http://galeriazyskow.pl/analiza-wykresu-spolki-kghm-interwal-h1-29-01-2015r/

 

Poniżej screen z analizy, na której widać sygnał kupna.

kghmanaliza

Dokładne widzimy miejsce zajęcia pozycji oraz poziom stop.

 

Nie było by tego wpisu dzisiaj, gdyby nie jedna osoba, która zarzuciła mi że na spółce KGHM nie ma jeszcze zmiany trendu na wzrostowy.

Chciałbym zakomunikować, iż techniki handlu na giełdzie każdy posiada inne. Celem jest zarabianie, nie zaś upieranie się przy swojej racji.

Dzisiejszy wpis przedstawia strategię zajmowania pozycji, gdzie zysk powinien wynieść minimum 2-3 razy więcej niż wielkość stop. Takie podejście do handlu pozwala zarabiać pieniądze w długim czasie, pamiętając przy tym że bywają pozycje zyskowne jak i stratne.

 

Dzisiejszy przykład spółki kghm dokładnie przedstawia tę zasadę. Zysk do obecnej chwili wynosi 4:1 (podejście statystyczne)  a według ceny na wykresie ponad 10% wzrostu wartości liczony od momentu zakupu akcji.

 

kghmzysk

 

… i teraz odpowiadając osobom, które sądzą, że spółka nie ma szans na stałe odwrócić trend ze spadkowego na wzrostowy gdzie czeka mnie niemiła niespodzianka w postaci straty…

odpowiadam: mój zysk już teraz wynosi 4:1. Co to oznacza?

Jest to kolejna ważna i najważniejsza zasada zarządzania kapitałem (trochę edukacji).

 

Załóżmy, że handlujemy kapitałem wielkości 10 tys. zł.

Jeśli ryzykujemy zawsze 2% naszego kapitału (w naszym przypadku 200 zł) na każdą transakcję, to zysk jak i strata liczona jest statystycznie. 2% to wartość podana w wielu książkach i tak naprawdę jest ona na tyle bezpieczna żebyśmy nie mogli przeboleć takiej straty i za bardzo nie przejmowali się utratą naszych 200 zł.

 

Można zwiększać tę wartość, tylko proszę mieć na uwadze serię strat i znaczne uszczuplenie naszego portfela. Mając dzisiejszy zysk z pozycji na kghm 4:1 możemy pozwolić sobie w przyszłości na 2-3 pozycje stratne a i tak jesteśmy na plusie.

 

Dzisiejszy przykład pokazuje, iż w naszym portfelu przybyło 8% z całego kapitału. Widzimy zatem, jak bezpiecznie i szybko można gromadzić kapitał handlując tylko sporadycznie i tylko na pewniejszych sygnałach. Jedna do kilku pozycji tygodniowo wystarczą aby zarabiać naprawdę duże pieniądze a w okresach miesięcznych, kwartalnych czy rocznych zyski sumują się tworząc przyzwoitą wartość.

Można również zmniejszyć nasze zaangażowanie do 1 czy 1,5% w zależności od naszego samopoczucia i akceptacji strat.Zasada jest taka, że najpierw liczymy wielkość straty przed podjęciem ryzyka a na końcu zyski.

Stare przysłowie giełdowe doskonale oddaje to co przeżywa inwestor, który szybko chce się wzbogacić, grając zaangażowaniem np. 5% – owym lub wyższym: „Chcesz dobrze jeść?, czy dobrze spać?”.

 

Na koniec napisze jeszcze, że wielkość naszego kapitału nie ma znaczenia, ważne są wartości procentowe. Możemy równie dobrze dysponować kapitałem 2000 zł jak i 25000 zł. Ważne aby trzymać się zasad a kapitał będzie rósł.

 

Moje szkolenia giełdowe uczą podejścia całościowego do handlu. Szczerze polecam.

 

 

 

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz