Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Akcje rosną pomimo niekorzystnego spotkania G7, 11.06.2018r.

Podziel się postem:

 

 

Prezydent Trump opuścił posiedzenie grupy G7 w Quebecu nie popierając porozumienia w sprawie zmniejszenia ceł i barier handlowych. Wcześniej na szczycie prezydent USA ogłosił, że grupa powinna promować handel bezcłowy. Wracając do tego stwierdzenia, wydaje się, że Trump chce, aby inne kraje obniżyły swoje cła na towary z USA. Groził nawet, że przestanie handlować z krajami, które nie obniżają taryf celnych na towary ze Stanów. Angela Merkel potwierdziła, że UE odpowie na decyzję Waszyngtonu o nałożeniu opłat na stal i aluminium z Europy.

 

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą nieco się pogorszyły, kiedy Trump nazwał premiera Justina Trudeau „nieuczciwym i słabym”. Trudeau wspomniał o tym, jak oba kraje walczyły ze sobą przez lata, jednak nie wpłynęło to na prezydenta USA. Kanada nakłada cła w wysokości 270% na niektóre amerykańskie produkty mleczne, a Trump szybko to wskazał.

 

Negocjacje handlowe wymagają czasu, a Trump prawdopodobnie chciał dać czas innym członkom G7 na przetrawienie swojego stanowiska zanim otrzyma odpowiedź. Kompromis jest wymagany od wszystkich stron, ale na razie wygląda na to, że prezydent USA zamierza twardo obstawać przy swoich postanowieniach.

 

Trump opuścił szczyt G7 wcześniej, aby przygotować się na spotkanie z Kim Jong Un, przywódcą Korei Północnej. Spotkanie odbędzie się dziś w Singapurze. Zeszłego lata giełdy na świecie musiały się zmierzyć z bardzo gwałtownymi sesjami ze względu na napięcia między USA i Koreą Północną z powodu programu nuklearnego reżimu. Spotkanie dwóch przywódców mogłoby znacznie poprawić stosunki polityczne na całym świecie.

 

W weekend Chiny opublikowały najnowsze dane o CPI i PPI. Stopa inflacji utrzymywała się na stabilnym poziomie 1,8%, spełniając oczekiwania, a PPI wzrósł z 3,4% do 4,1% – do czteromiesięcznego szczytu. Poziom PPI może wskazywać na wyższy CPI w nadchodzących miesiącach.

 

Dzisiaj o 10:00 Włochy opublikują najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej, a konsensus wskazuje na spadek o 0,6%. Należy pamiętać, że w zeszłym tygodniu w Niemczech i Francji obserwowaliśmy spadki w produkcji przemysłowej na poziomie odpowiednio 1% i 0,5%. Europejski Bank Centralny może w tym roku zlikwidować program skupu obligacji. Jens Weidmann z EBC potwierdził, że „prawdopodobnie” pakiet stymulacyjny może zostać zakończony w 2018 r. EBC nie zawsze wywiązuje się ze swoich obietnic, ale mimo to należy ich wysłuchać.

 

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii, bilans handlowy i produkcja budowlana zostaną opublikowane o godzinie 10:30. Przewiduje się, że deficyt w handlu towarami spadnie do 11,3 miliarda funtów z 12,29 miliarda funtów. Odczyty te będą interesujące w świetle spotkania G7. PMI dla sektora budowlanego za kwiecień i maj znalazł się na plusie po negatywnej publikacji w marcu.

 

EUR/USD – od tygodnia obserwujemy przewagę byków. Jeśli kurs przełamie 1,1830, można się spodziewać, że kolejnym targetem będzie 1,2000. Wsparcie znajduje się w okolicy 1,1700, a jego przełamanie otworzy drogę na 1,1617.

 

GBP/USD – kontynuujemy odreagowanie i jeśli kurs dotrze powyżej 1,3450, nowym celem może być 1 3592, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Spadek ceny może wyhamować w okolicy wsparcia przy 1,3300, a przełamanie niżej poprowadzić nas na 1,3204.

 

EUR/GBP – od kwietnia obserwujemy ruch w górę i jeśli dojdzie do przełamania 0,8840, gdzie znajduje się 200-dniowa MA, wówczas kolejnym targetem będzie 0,8900. Kolejny cel dla byków znajduje się przy 0,8970. Wsparcie wyznaczyć można w okolicach 0,8725.

 

USD/JPY – kurs poruszał się w trendzie wzrostowym od połowy marca i jeśli przełamie 110,17, wówczas możemy obrać cel na 111,39. Wsparcie znajduje się przy 108,83, gdzie przebiega 50-dniowa MA.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 7 700.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 22 punkty do 12 788.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 5 446.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz