Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Podziel się postem:

 

 

Rynki ewidentnie czekają na dzisiejszą decyzje FEDu o godz. 20:00 na temat dalszej polityki pieniężnej w USA. FOMC ma podnieść stopę procentową do przedziału 1,75% – 2,00%. Byłaby to druga podwyżka w tym roku, a kontrakty FRA wyceniają ją na ponad 90%, zatem może być traktowana jako pewna. Sama decyzja nie będzie zatem powodem umocnienia się dolara, który tę rzecz już zdyskontował w cenie. Największa niepewność związana jest z potencjalną czwartą podwyżką w tym roku (trzecia ma być we wrześniu). Jastrzębi komunikat FED lub wypowiedź Prezesa Powella dotyczyć będzie jakieś formy deklaracji, że ta podwyżka będzie. Gołębi natomiast ton powinien oddalać tę wizję, np. przez słowa, że wzrost inflacji jest w oczach FEDu jedynie krótkoterminowy. Rynek raczej nie spodziewa się komunikatu gołębiego, zwłaszcza, że CPI r/r wynosi aktualnie 2,8%. Wzrost inflacji PCE, czyli odmiany, na którą szczególnie zwraca uwagę FED, wynosi aktualnie 2% r/r i być może na tym skupi uwagę Prezes Powell.

Dla polskiego złotego jastrzębi komunikat powinien skutkować osłabieniem się naszej waluty względem koszyka walut rozwiniętych. Na ten moment polski złoty zyskuje względem funta, ale traci względem dolara i euro. Wzrost oczekiwań względem podwyżek przełoży się na wzrost rentowności amerykańskich obligacji i tym samym na zmniejszenie zainteresowania krajami wschodzącymi. Niestety wtedy także pod presją będą giełdy, a szczególnie GPW.

Dziś na rynku wśród dużych spółek najwięcej spada Cyfrowy Polsat, ponieważ aż o 7%. Związane jest to ze sprzedażą kierowaną do zamkniętej grupy inwestorów, pakietu 28,18 mln akcji przez spółkę Sensor Overseas, która kontrolowana jest przez Heronima Rutę, długoletniego partnera biznesowego Zygmunta Solorza, jak podają media. Cena sprzedaży została ustalona na 22,50 zł, czyli poniżej wczorajszego kursu zamknięcia, który wyniósł 24,50 zł. Dzisiejsze otwarcie i notowania odbywają się w okolicy ceny sprzedaży akcji, a od tego czy nowi nabywcy będą chcieli odsprzedać akcje od razu na rynku giełdowym, czy inwestują w dłuższej perspektywie czasowej, zależeć będą losy ceny spółki na GPW w najbliższych tygodniach. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Cyfrowy Polsat przejął Netię oraz Eleven Sports, co wskazuje na ekspansję Grupy.

Kolejną ciekawą spółką jest wciąż CDR, który ponownie zbliżył się do okolic 160 zł. Dopóki trwać będą targi E3 w Los Angeles, tak długo kurs może nie być w stanie obrać kierunku. Na ten moment bariera 160 zł gromadzi chętnych do realizacji zysków.

Nowe informacje napłynęły także z rządu. Premier Morawiecki zaprzeczył informacjom, że minister Tchórzewski ma zostać odwołany. Te rewelacje obiegały media od pewnego czasu, a w ostatnich dniach nabrały tempa. Konkretna odpowiedź Premiera jednak nie pozostawia złudzeń, że w fotelu Ministra Energii nie nastąpi zmiana. Morawiecki pochwalił pracę ministra i podkreślił jego znaczenie dla całej administracji rządkowej. Początkowo spółki energetyczne traciły podczas dzisiejszej sesji, jednak teraz kursy ponownie są na plusie.

W dniu jutrzejszym czeka nas informacja z Europejskiego Banku Centralnego na temat dalszej polityki pieniężnej i dla inwestorów w Strefie Euro będzie to niezwykle ważny dzień.

USDPLN aktualnie trwa trend spadkowy po tym jak cena spadła poniżej 3,6650. Najważniejsze wsparcie znajduje się na 3,6100, a w przypadku jego wybicia, kolejną barierą jest 3,5350. W przypadku wzrostów dalszymi poziomami oporu są 3,6520, 3,7000 oraz wyżej 3,7800 – 3,8000.

EURPLN kurs odbił od oporów w okolicy 4,3200 – 4,3300, a spadki doprowadziły do załamania trendu wzrostowego wybijając poziom 4,2900. Kolejne wsparcie znajduje się na 4,2400. Oporami natomiast ponownie stała się strefa 4,3200 – 4,3300.

GBPPLN aktualnie kurs waha się w przedziale od 4,8650 do 4,8300. W przypadku wybicia 4,8300, kurs powinien spadać do kolejnych wsparć na 4,7700 oraz w przedziale 4,6800 – 4,6600. Natomiast w przypadku wzrostów ponad 4,8650, kolejne bariery znajdują się na 4,9400 oraz 5 zł.

CHFPLN cena wybiła kluczowy poziom na 3,6900, którego przełamanie oznacza załamanie trendu wzrostowego i otworzyło drogę do większej przeceny w rejon 3,6200 oraz 3,5500. Najbliższe opory znajdują się na 3,7350 oraz na 3,8000.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz